Regulamin

OGÓLNE WARUNKI SPRZEDAŻY

W FIRMIE G-VOLT SP. Z O. O. („OWS”)

§1 POSTANOWIENIA OGÓLNE

Na podstawie niniejszych ogólnych warunków sprzedaży zwanych dalej „OWS”, G-VOLT Sp. z o. o. z siedzibą w Rudzie Śląskiej, Aleja Rodziny Gürtlerów 81, 41-700 Ruda Śląska, NIP: PL9542841752, zwana dalej „G-VOLT” w zakresie działalności swojego przedsiębiorstwa zawiera umowy o współpracy handlowej z osobami fizycznymi prowadzącymi jednoosobową działalność gospodarczą, osobami prawnymi oraz jednostkami organizacyjnymi nieposiadającymi osobowości prawnej, którym odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną zwanymi dalej „Kontrahent”. Niniejsze ogólne warunki sprzedaży i świadczenia usług regulują również stosunki pomiędzy G-VOLT a Kontrahentami z którymi nie zawarto odrębnych umów o współpracy handlowej, a którzy nabywają od G-VOLT towary poprzez Zamówienia składane na dedykowanej Platformie sprzedażowej B2B lub w innej formie.

Niniejsze OWS określają warunki sprzedaży komponentów instalacji fotowoltaicznych, pomp ciepła, ładowarek samochodowych, systemów fotowoltaicznych, konstrukcji montażowych oraz skrzynek przyłączeniowych za pośrednictwem Platformy sprzedaży B2B – https://b2b.gvolt.eu

G-VOLT i Kontrahent w tekście niniejszych OWS, łącznie są zwani „Stronami”.

Niniejsze OWS odnoszą się także do wszystkich przyszłych umów między G-VOLT a Kontrahentem nawet wtedy, jeżeli nie zostały jeszcze raz wyraźnie uzgodnione pomiędzy Stronami.

Niniejsze OWS mogą być przyjęte przez Kontrahenta jedynie bez zastrzeżeń. Złożenie zamówienia za pomocą platformy sprzedażowej B2B bądź w drodze e-mailowej  jest równoznaczne z akceptacją treści niniejszych OWS.

Bezpośredni kontakt ze Sprzedawcą jest możliwy w drodze wiadomości e-mail lub telefonicznie: 

Adresy e-mail: office@gvolt.eu / biuro@gvolt.pl

Ogólny: : office@gvolt.eu / biuro@gvolt.pl

Obsługa zamówień: : office@gvolt.eu / biuro@gvolt.pl

Sprzedaż i doradztwo techniczne: sales@gvolt.eu /email przypisanego opiekuna handlowe w platformie b2b / doradztwo techniczne: Grzegorz Głodek ++48 668 944 424 / g.glodek@gvolt.pl

Reklamacje: complaints@gvolt.eu / reklamacje@gvolt.pl

Telefon: +48 668 944 655 /  numer telefonu przypisanego opiekuna handlowe w platformie b2b

Centrala: + 48 668 944 655

OWS obowiązują w stosunku do każdej Umowy sprzedaży realizowanej przez Sprzedawcę, chyba że Strony, za wyraźną zgodą G-VOLT pisemnie lub za pomocą wiadomości e-mail, ustaliły inne Indywidualne Warunki. Stosowanie jakichkolwiek wzorców umów Klienta jest wyłączone. W przypadku zaistnienia wątpliwości co do pierwszeństwa stosowanych zapisów Strony uzgadniają, że pierwszeństwo będą miały zapisy niniejszych OWS.

Wszelkie zmiany i uzupełnienia niniejszych OWS proponowane przez Kontrahenta przed zawarciem umowy o współpracy jak i w trakcie jej trwania wymagają uzyskania wyraźnej zgody G-VOLT wyrażonej w formie pisemnej pod rygorem nieważności.

Postanowienia niniejszych OWS nie wyłączają lub nie ograniczają uprawnień i roszczeń wynikających z innych przepisów prawa.

§2 DEFINICJE

O ile Strony w umowie o współpracy handlowej nie postanowiły inaczej, następujące słowa i zwroty mają znaczenie zgodne z poniższymi definicjami:

„OWS” – Niniejszy dokument wraz z wszelkimi załącznikami i dodatkami do niego, określający warunki sprzedaży i świadczenia usług przez G-VOLT;

„Administrator” lub „G-VOLT” – właściciel Platformy B2B –  G-VOLT Sp. z o. o. z siedzibą w Rudzie Śląskiej, Aleja Rodziny Gürtlerów 81, 41-700 Ruda Śląska, NIP: PL9542841752,c);

„Platforma B2B” – Platforma sprzedażowa B2B – https://b2b.gvolt.eu wraz ze wszystkimi jej elementami, zarządzana przez Administratora.

„Sprzedawca” – G-VOLT Sp. z o.o. z siedzibą w Rudzie Śląskiej.

„Przedsiębiorca” – osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna nie posiadająca osobowości prawnej, do której stosuje się przepisy o osobach prawnych, prowadząca we własnym imieniu działalność gospodarczą lub zawodową.

„Dokumentacja” – oznacza wszelkie wymagane przez przepisy prawa atesty, certyfikaty, świadectwa kontrolne, dokumentację określające warunki naprawy i konserwacji, katalogi obowiązujących norm czasowych wykonywania napraw i obsług, aprobaty techniczne, dokumenty dopuszczające stosowanie oferowanego produktu na terytorium danego kraju, dokumentacje techniczno- rozwojową, instrukcję obsługi, instrukcję montażową, bądź inne dokumenty jeżeli są wymagane dla danego rodzaju towaru lub usługi.

„Producent” – oznacza podmiot od którego G-VOLT nabywa towary lub usługi. Za producenta poczytuje się również G-VOLT w zakresie produktów, których jest wyłącznym producentem w szczególności konstrukcji montażowych i rozdzielnic przyłączeniowych.

„Dzień roboczy” – oznacza dzień od poniedziałku do piątku z wyłączeniem dni ustawowo wolnych od pracy na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej.

„Oferta” – oznacza ofertę wiążącą zamawiającego w rozumieniu obowiązującego prawa, złożoną G-VOLT za pomocą dedykowanej Platformy sprzedażowej B2B znajdującej się pod adresem https://b2b.gvolt.eu. Złożona oferta jest ważna 2 dni licząc od dnia złożenia Zamówienia.

„Klient”/„Kontrahent”– przedsiębiorca (osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną, wykonująca we własnym imieniu działalność gospodarczą) zawierający Umowę sprzedaży z G-VOLT w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej, w ramach której zawierana Umowa sprzedaży ma dla niego charakter zawodowy. 

„Doradca Klienta” (opiekun handlowy) – pracownik G-VOLT, zajmujący się m.in. wsparciem sprzedaży oraz nawiązywaniem kontaktów handlowych z potencjalnymi klientami.

„Konto” – zbiór indywidualnych danych Klienta wraz z informacjami o jego działaniach na Platformie B2B. Konto prowadzone jest pod unikalną nazwą (login) i zabezpieczone jest hasłem.

„Asortyment”/ „Towar” – towary wymienione i opisane na Platformie B2B.

„Zamówienie” – oświadczenie o zakupie wybranej Oferty, składane poprzez przekazanie utworzonej Oferty do realizacji za pośrednictwem Platformy B2B.

„Przedmiot umowy” – oznacza wszelkie Towary i/lub Usługi a także towarzyszącą im dokumentację w jakiejkolwiek formie lub na jakimkolwiek nośniku, obejmującą między innymi dane, schematy, rysunki, raporty, specyfikacje, prawa o charakterze materialnym i niematerialnym, prawa własności intelektualnej, a także oprogramowanie niezbędne dodziałania towarów, wbudowane w towary lub dostarczone jako integralna część.

„Potwierdzenie Zamówienia” – oświadczenie Sprzedawcy złożone w formie wiadomości e-mail po weryfikacji Zamówienia, stanowiące przyjęcie oferty złożonej przez Klienta i określające warunki Umowy sprzedaży. 

„Reklamacja Towaru” – prawo do zgłoszenia do Sprzedawcy niezgodności Towaru z Umową sprzedaży (tj. brak lub niezgodność otrzymanego Towaru z Umową sprzedaży) lub uszkodzenia Towaru w transporcie wraz z odpowiednim żądaniem.

„Siła wyższa” - zdarzenie, którego nie można było przewidzieć przy zachowaniu szczególnej staranności wymaganej przy profesjonalnym świadczeniu usług, które jest zewnętrzne zarówno w stosunku do Sprzedawcy jak i Klienta, i któremu Strony nie mogły się przeciwstawić działając z należytą starannością. Zdarzeniami siły wyższej w myśl niniejszych Ogólnych Warunków Sprzedaży są w szczególności: cyberataki, wojna, stan wojenny, rozruchy, zamieszki, rewolucje, ataki terrorystyczne, strajk, blokady dróg lub innych powszechnie używanych miejsc wjazdowych i wyjazdowych, opóźnienia dostawców, a także zjawiska o charakterze lokalnym: pożar, katastrofa drogowa, klęski żywiołowe, w tym powódź, trzęsienie ziemi, epidemia, pandemia, warunki atmosferyczne i inne zdarzenia sił przyrody, których natężenie odbiega od przeciętnej skali w danym okresie i które uniemożliwiają realizację usług lub Zamówienia lub Umowy sprzedaży.

„Strony” – Wspólnie G-VOLT i Kontrahent.

OWS są udostępniane do wydrukowania, pobrania, odtwarzania i utrwalania w jakiejkolwiek formie na Stronie internetowej G-VOLT oraz na dedykowanej Platformie sprzedażowej B2B w indywidualnym panelu Kontrahenta.

W celu uniknięcia wątpliwości co do treści OWS obowiązujących w dniu składania Zamówienia G-VOLT sugeruje pobranie treści niniejszych OWS przed złożeniem Zamówienia i zapisanie ich na trwałym nośniku pamięci umożliwiającej jednoznaczne określenie precyzyjnej daty pobrania OWS oraz ich treści w chwili składania Zamówienia.

§3 ZASTOSOWANIE OWS

OWS stanowią wzorzec umowny, o którym mowa w art. 384 Kodeksu cywilnego.

Nabywanie towarów od G-VOLT przez Kontrahenta będzie odbywało się na zasadach określonych w niniejszych OWS o ile Strony nie postanowią inaczej.

Jeżeli G-VOLT i Kontrahent w formie pisemnej pod rygorem nieważności nie postanowili inaczej poprzez wyraźne wyłączenie postanowień OWS na rzecz innych uzgodnionych warunków umownych, wyłączone jest stosowanie wszelkich wzorców umownych Kontrahenta. Wzorców umownych Kontrahenta nie stosuje się, również wówczas gdy G-VOLT nie zgłosiło wyłączenia/zmiany lub wyraźnego sprzeciwu. W celu uniknięcia wątpliwości przystąpienie G-VOLT do realizacji Umowy, bez wyraźnego zastrzeżenia lub sprzeciwu wobec wzorca umownego Kontrahenta nie oznacza akceptacji jakichkolwiek wzorców umownych Kontrahenta. Do włączenia do umowy jakiegokolwiek wzorca umownego Kontrahenta pracownicy G-VOLT muszą legitymować się wyraźnym pełnomocnictwem do dokonania takich czynności. Ponadto odstąpienie przez G-VOLT od stosowania w szczególnych wypadkach określonych postanowień OWS jest wiążące wyłącznie w stosunku do konkretnej umowy o współpracy handlowej i w żadnym wypadku nie może być traktowane przez Kontrahenta jako obowiązujące przy realizacji innych umów.

§4 OGÓLNE ZASADY KORZYSTANIA Z PLATFORMY B2B

Korzystanie z Platformy Sprzedażowej B2B – usługi świadczone drogą elektroniczną, Sprzedawca świadczy nieodpłatnie następujące usługi drogą elektroniczną:

prowadzenie indywidulanego Konta na Platformie B2B;

umożliwienie Klientom lub Użytkownikom działającym w imieniu Klienta składania Zamówień na Platformie B2B;

wysyłka newslettera, za zgodą Klienta lub Użytkownika.

W celu utworzenia Konta Klient powinien we własnym zakresie uzyskać dostęp do stanowiska komputerowego lub innego urządzenia końcowego, z dostępem do Internetu i poczty elektronicznej. Utworzenie Konta i korzystanie z Platformy B2B jest możliwe dla Klienta dysponującego następującym wyposażeniem: (1) komputer PC lub inne urządzenie z dostępem do Internetu; (2) przeglądarka internetowa, np. Firefox, Internet Explorer lub Google Chrome lub inna; (3) aktywne konto e-mail.

Utworzenie i korzystanie z Konta wymagają dokonania przez Klienta rejestracji na Platformie B2B i podania danych:

imię, nazwisko i firma lub nazwa Klienta,

ważny numer NIP,

adres siedziby Klienta,

adres e-mail do wysyłki dokumentów oraz faktur, przy czym poprzez akceptację niniejszych OWS Klient zgadza się na otrzymywanie faktur VAT drogą elektroniczną,

imię i nazwisko, adres e-mail oraz numer telefonu Użytkowników przypisanych do Konta Klienta, jako osób uprawnionych ze strony Klienta do wiążącego dla Klienta składania Zamówień i odpowiedzialnych za pozostawanie w kontakcie ze Sprzedawcą wraz z oświadczeniem, że Użytkownicy są upoważnieni do składania oświadczeń woli i wiedzy w ww. zakresie w imieniu Klienta,

adres wysyłki zamówionych Towarów, jeśli jest inny niż adres siedziby Klienta (adres wysyłki może być zmieniany każdorazowo przy składaniu danego Zamówienia),

hasło do Konta; Klient jest zobowiązany do zachowania danych logowania i hasła w poufności; hasło nie jest znane Sprzedawcy.

Konto Klienta jest aktywowane po dokonaniu pozytywnej weryfikacji Klienta przez Sprzedawcę. Weryfikacji podlega m.in. przedmiot działalności Klienta, rejestracja na białej liście podatników VAT lub w systemie VIES, a także inne elementy wymienione w dokumencie Metodyka w zakresie oceny dochowania należytej staranności przez nabywców towarów w transakcjach krajowych przygotowanym przez Ministerstwo Finansów. Sprzedawca zastrzega sobie prawo do wezwania Klienta do uzupełnienia danych (w tym poszerzenia PKD), rejestracji na białej liście podatników VAT lub w systemie VIES a także dokonania innych czynności m. in. złożenia wyjaśnień bądź przesłania odpowiednich dokumentów.

Sprzedawca, przed aktywacją Konta, może kontaktować się z Klientem w celu weryfikacji podanych danych lub uzyskaniu dodatkowych informacji. 

Sprzedawca jest uprawniony do odmowy aktywacji Konta Klienta, bez podawania przyczyny.

Sprzedawca wysyła na adres e-mail Klienta wskazany podczas tworzenia Konta potwierdzenie prawidłowej rejestracji i aktywacji Konta. Z chwilą potwierdzenia aktywacji Konta dochodzi do zawarcia Umowy o prowadzenie Konta. Składanie Zamówień za pośrednictwem Platformy B2B jest możliwe dopiero po aktywacji Konta.

Klient może posiadać tylko jedno Konto na Platformie B2B, do którego dostęp może być przyznany kilku Użytkownikom, upoważnionym do składania Zamówień w imieniu Klienta. Konto Klienta jest niezbywalne, Klientowi nie wolno korzystać z Konta innych Klientów oraz udostępniać innym osobom niż Użytkownicy, możliwości korzystania z Konta Klienta, w tym loginu i hasła dostępu do Konta.

Niezależnie od obowiązku wskazania danych Użytkownika w ramach tworzenia Konta (zgodnie z pkt. 3.3 lit. e. powyżej), Klient, działając przez osoby uprawnione do reprezentacji, ma obowiązek przekazania Sprzedawcy, na adres e-mail Opiekuna Klienta lub adres ogólny, listy wszystkich Użytkowników, którzy mogą w imieniu Klienta składać Zamówienia i są odpowiedzialne za pozostawanie w kontakcie ze Sprzedawcą, a także jej aktualizacji w przypadku zmian. Na żądanie Sprzedawcy, Klient zobowiązuje się dostarczyć w każdym momencie wszelkie dokumenty potwierdzające uprawnienie danego Użytkownika do działania w imieniu Klienta. Zamówienia lub inne oświadczenia woli i wiedzy złożone przez osoby wskazane przez Klienta na liście Użytkowników lub na Koncie w Platformie B2B są wiążące dla Klienta. Sprzedawca ma prawo odmówić przyjęcia i realizacji Zamówienia złożonego przez osobę, która nie jest wskazana na liście Użytkowników lub w stosunku do której nie zostały przedłożone dokumenty potwierdzające umocowanie danej osoby do działania w imieniu Klienta.

W trakcie obowiązywania Umowy o prowadzenie Konta, Klient zobowiązany jest niezwłocznie informować Sprzedawcę o każdej zmianie danych wymaganych do korzystania z Konta (m.in. w zakresie firmy, numeru NIP, adresu lub adresu poczty elektronicznej lub zmian w uprawnieniach zgłoszonych w ramach Konta Użytkowników) oraz zmianie listy Użytkowników przekazanej Sprzedawcy, poprzez wysłanie informacji o zmienianych danych na adres e-mail Opiekuna Klienta lub adres ogólny. Do momentu zgłoszenia Sprzedawcy ew. zmian uznaje się podane przez Klienta dane za aktualne, w szczególności na cele skutecznych doręczeń lub składania przez Użytkowników wiążących dla Klienta Zamówień. Sprzedawca nie ponosi odpowiedzialności za szkody powstałe w wyniku braku poinformowania przez Klienta o zmianach ww. danych.

Sprzedawca nie ponosi odpowiedzialności w przypadku podania błędnych danych Klienta.

W trakcie obowiązywania Umowy o prowadzenie Konta Klient zobowiązany jest niezwłocznie informować Sprzedawcę o złożeniu wniosku o ogłoszenie upadłości lub restrukturyzacji, rozpoczęciu wobec niego postępowania ugodowego, postępowania sądowego lub administracyjnego, postępowania karno-skarbowego lub karnego.

Klient lub Użytkownik nie może używać Konta w sposób naruszający prawo, w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami lub za pomocą Konta naruszać praw innych osób, w tym dóbr osobistych.

Klient lub Sprzedawca może w każdym czasie wypowiedzieć Umowę o prowadzenie Konta. Wypowiedzenie Umowy o prowadzenie Konta przez którąkolwiek ze Stron, jak również jej rozwiązanie za obustronną zgodą, jest równoznaczne z dezaktywacją Konta, jednakże pozostaje to bez wpływu na wykonanie już zawartych Umów sprzedaży.

Sprzedawca ma prawo w każdym czasie dokonać weryfikacji Klienta lub Użytkownika składającego Zamówienie, w szczególności czy Klient lub Użytkownik spełnia warunki określone w niniejszych OWS. W przypadku negatywnej weryfikacji Sprzedawca ma prawo wypowiedzieć ze skutkiem natychmiastowym Umowę o prowadzenie Konta (co oznacza dezaktywację Konta) lub odmówić realizacji Zamówień lub odstąpić od Umowy sprzedaży. 

Klient może zgłosić reklamację dotyczącą Umowy o prowadzenie Konta przez Sprzedawcę poprzez wysłanie zgłoszenia na adres e-mail Sprzedawcy, w którym powinny zostać zawarte następujące informacje: dane Klienta, w tym adres e-mail lub numer telefonu kontaktowego oraz krótki opis zaistniałego problemu. Reklamacje rozpatrywane są w terminie do 30 dni od ich złożenia. O sposobie rozpatrzenia reklamacji Klient zostanie poinformowany przez Sprzedawcę.

Sprzedawca zastrzega możliwość wystąpienia czasowych przerw w funkcjonowaniu Platformy B2B lub Konta z przyczyn technicznych (w tym prac rozwojowych, konserwacyjnych, usterek, napraw etc.) na okres niezbędny do rozwiązania kwestii stanowiącej przyczynę wystąpienia przerwy, za skutki których Sprzedawca nie ponosi odpowiedzialności.

Platforma B2B  nie może być wykorzystywana przez Klienta do dostarczania treści o charakterze bezprawnym.

Usługa wysyłki newslettera polega na przesyłaniu, za zgodą Klienta lub Użytkownika, na wskazany i potwierdzony przez Klienta lub Użytkownika adres poczty elektronicznej zamówionych informacji handlowych w postaci materiałów reklamowych i promocyjnych oraz informacji o Towarach sprzedawanych przez Sprzedawcę. Z usługi można zrezygnować w każdym czasie poprzez kliknięcie w link do anulowania subskrypcji newslettera.

§5 ZAWARCIE UMOWY

Zakup towarów lub usług dokonywany będzie na podstawie postanowień niniejszych OWS.

Zamówienie towaru lub zlecenie usługi jest ofertą wiążącą Kontrahenta, którą G-VOLT może według swego wyboru przyjąć lub odrzucić.

Z chwilą otrzymania przez Kontrahenta potwierdzenia złożenia Zamówienia przez G-VOLT dochodzi do zawarcia umowy na warunkach określonych w Zamówieniu.

Zamówienia (zarówno poprzez Platformę B2B lub drogą e-mailową) mogą składać wyłącznie Klienci posiadający aktywne Konto lub wskazani przez nich Użytkownicy.

Klient lub Użytkownik może składać Zamówienia za pośrednictwem aktywnego Konta lub poprzez wiadomość w formie e-mail wysłaną bezpośrednio do Doradcy Klienta lub na jeden z poniższych adresów e- mail: sales@gvolt.eu / sprzedaz@gvolt.pl

Kontrahent ponosi pełną odpowiedzialność za prawidłowość oraz treść przesłanego Zamówienia. Sprzedawca nie ponosi odpowiedzialności za błędy popełnione przez Klienta lub działającego w jego imieniu Użytkownika przy składaniu Zamówienia polegające, w szczególności, na błędnym podaniu rodzaju lub ilości Towaru lub błędnym określeniu rodzaju, miejsca lub preferowanego terminu dostawy.

Zamówienie jest ofertą złożoną przez i wiążącą Klienta, którą Sprzedawca może według swego wyboru przyjąć lub odrzucić. Brak możliwości zrealizowania Zamówienia w całości lub w części, a także odmowa jego przyjęcia do realizacji w całości lub w części nie będą powodowały powstania roszczeń Klienta przeciwko Sprzedawcy.

Obsługa formalna złożonych Zamówień jest realizowana w dni robocze od poniedziałku do piątku w godzinach od 8 do 16

Obsługa magazynowa złożonych Zamówień jest realizowana w dni robocze od poniedziałku do piątku w godzinach od 8 do 16

W przypadku złożenia do Sprzedawcy zapytania, Sprzedawca przesyła Klientowi pocztą elektroniczną wstępną ofertę opracowaną na podstawie tego zapytania, która nie stanowi oferty w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Do zawarcia Umowy sprzedaży konieczne jest wówczas także Zamówienie Klienta i Potwierdzenie Zamówienia przez Sprzedawcę.

Do złożenia Zamówienia za pośrednictwem Platformy B2B niezbędne jest:

dokonanie wyboru rodzaju Towaru i jego ilości; 

określenie rodzaju, miejsca i preferowanego terminu dostawy oraz numeru telefonu kontaktowego;

zapoznanie się przez Klienta lub działającego w jego imieniu Użytkownika z ostatecznym brzmieniem treści wiążącego go Zamówienia, wyświetlanego na Platformie B2B;

potwierdzenie zapoznania się i akceptację OWS przez Klienta; 

złożenie Zamówienia, poprzez kliknięcie przycisku „Zamów teraz”.

Warunkiem koniecznym do złożenia Zamówienia jest zaznaczenie przez Kontrahenta pola typu check-box potwierdzającego zapoznanie się i akceptację regulaminu Platformy B2B, oraz ogólnych warunkach sprzedaży.

W celu umożliwienia Kontrahentowi zapoznania się z treścią złożonego Zamówienia w szczególności w celu umożliwienia wykrycia i skorygowania ewentualnych błędów Kontrahent winien kliknąć w „podsumowanie Zamówienia”. Oferta wyświetlona na etapie „podsumowanie Zamówienia” przestaje wiązać G-VOLT z chwilą zamknięcia Strony internetowej Platformy sprzedażowej B2B bez złożenia Zamówienia.

Przesyłane przez Sprzedawcę wiadomości e-mail z potwierdzeniem rezerwacji Towaru oraz z potwierdzeniem zarejestrowania Zamówienia nie stanowią Potwierdzenia Zamówienia przez Sprzedawcę.

Po otrzymaniu Zamówienia, a przed wysłaniem Potwierdzenia Zamówienia, Sprzedawca zastrzega sobie prawo do zażądania dodatkowych informacji związanych z Zamówieniem, drogą telefoniczną lub za pośrednictwem poczty elektronicznej.

W efekcie otrzymania Zamówienia (poprzez Platformę B2B lub drogą e-mailową), w przypadku jego akceptacji przez Sprzedawcę, Sprzedawca potwierdza przyjęcie Zamówienia poprzez przesłanie wiadomości zwrotnej w formie elektronicznej na adres skrzynki e-mail wskazany podczas rejestracji na dedykowanej Platformie B2B. Treść wiadomości określa wszystkie istotne warunki umowy sprzedaży: rodzaj, ilość i cena zamawianego Towaru, warunki dostawy, orientacyjny termin dostawy oraz warunki płatności, w wyniku czego dochodzi do zawarcia Umowy sprzedaży. W przypadku w którym treść wiadomości zwrotnej nie odpowiadałaby faktycznie złożonemu Zamówieniu, Kontrahent winien niezwłocznie powiadomić o tym fakcie przypisanego mu Doradcy Klienta.

Sprzedawca ma prawo odrzucić Zamówienie w przypadku braku możliwości realizacji Zamówienia, w szczególności ze względu na niedostępność Towarów wchodzących w skład Zamówienia, a także w przypadku niekompletnego lub nieprawidłowego Zamówienia.

Kontrahent wskazuje w formularzu Zamówienia adres dostawy zamówionych produktów. G-VOLT nie weryfikuje poprawności wskazanego adresu. Wszelkie koszty związane z podaniem nieprawidłowego adresu dostawy bądź nieodebraniem przesyłki pod wskazanym przez Kontrahenta adresem ponosi wyłącznie Kontrahent.

Po złożeniu Zamówienia Kontrahent w zakładce „Zamówienia” może na bieżąco weryfikować status przesyłki: przekazane do realizacji, zaakceptowane przez Doradcę Klienta, przekazane na magazyn, gotowe do wysyłki/transportu/odbioru osobistego, wysłane/odebrane osobiście, anulowane. Status przesyłki jest automatycznie aktualizowany. W celu uniknięcia wątpliwości co do aktualnego statusu złożonego Zamówienia Kontrahent winien skontaktować się z przypisanym mu Doradcą Klienta.

Wszelaka dokumentacja mająca lub mogąca powstać na skutek wykonywania postanowień niniejszych OWS będzie sporządzona w Języku Polskim.

Informacje podane na Platformie B2B (w szczególności dotyczące cen Towarów) nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 Kodeksu cywilnego, stanowią one jedynie zaproszenie do składania ofert określone w art. 71 Kodeksu cywilnego.

§6 CENY

W przypadku braku odmiennych pisemnych uzgodnień lub innej oferty cenowej proponowanej przez G-VOLT dla Kontrahenta, obowiązujące są ceny wskazane na dedykowanej Platformie B2B w chwili przyjęcia do realizacji umówionej dostawy towaru. Wskazane na Platformie B2B ceny są cenami netto. Ceny nie obejmują podatku VAT, który zostanie doliczony zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Ceny Towarów podane na Platformie B2B nie zawierają kosztu dostawy Towarów. Koszt dostawy uzależniony jest od rodzaju i ilości zamówionych Towarów jak i wybranej przez Klienta opcji dostawy Towaru.

Rabaty i upusty są udzielane wyłącznie na podstawie porozumienia Stron wyrażonego w formie pisemnej pod rygorem nieważności, a ich przyznanie należy do wyłącznej kompetencji G-VOLT. Każda forma rabatowa lub cennik specjalny dostarczony przez G-VOLT odmienna niż ceny określone na Platformie B2B mają 7-dniowy termin ważności od chwili ich wejścia w życie.

Jeżeli w związku z realizacją Zamówienia należy uiścić opłaty, podatki, lub inne należności, wówczas ich koszty ponosi Kontrahent.

W przypadku uzgodnienia przez Strony przeliczania cen za towary w walucie obcej na złote, Strony zobowiązane są stosować średni kurs NBP ogłoszony w dniu wystawienia faktury.

Cena towaru prezentowana na Platformie B2B ma jedynie charakter zaproszenia do rozpoczęcia negocjacji i może się różnić od ceny tego towaru po dodaniu towaru do koszyka. Wpływ na to ma przede wszystkim wartość złożonego Zamówienia, ilość zamówionych towarów, aktualne promocje, sposób płatności, sposób dostarczenia towaru czy też rabaty udzielone przez G-VOLT.

Całkowita cena Towaru oraz koszty dostawy, a także koszty dodatkowych usług zamówionych przez Klienta (np. magazynowania) wskazane są w Potwierdzeniu Zamówienia.

W przypadku, gdy po złożeniu Zamówienia okaże się, że cena powinna ulec zmianie, Sprzedawca niezwłocznie poinformuje Klienta o zmianie i zaproponuje inną cenę. Postanowienia § 5 ust. 10  stosuje się odpowiednio.

§7 WYDANIE TOWARU I DOSTAWA

Wydanie towaru następowało będzie w:

magazynie G-VOLT w momencie wydania towaru przewoźnikowi, a także gdy kupujący odbiera towar własnym transportem,

magazynie lub miejscu inwestycji Kontrahenta albo w innym miejscu indywidualnie ustalonym, w sytuacji, gdy to G-VOLT dostarcza towar, lub dostawa organizowana jest przez zewnętrzną firmę spedycyjną.

Koszty dostawy ponosi Kontrahent, chyba że została zawarta między Stronami odrębna umowa, która stanowi inaczej.

Dowodem odbioru towaru w przypadku odbioru osobistego jest podpis osoby, która odbiera towar w imieniu Kontrahenta na dokumencie WZ lub dowód wydania towaru przewoźnikowi.

Korzyści i ciężary oraz ryzyko związane z towarem, w tym niebezpieczeństwo jego przypadkowej utraty lub uszkodzenia przechodzą na Kontrahenta z chwilą wydania towaru G-VOLT Kontrahentowi. W przypadku, w którym towar jest transportowany przez firmę kurierską lub transportową/spedycyjną własność i ryzyko przechodzi na kupującego w chwili odebrania towaru bez zastrzeżeń.

Termin dostawy lub odbioru wskazany w Potwierdzeniu Zamówienia ma charakter orientacyjny i nie jest wiążący dla Sprzedawcy. Sprzedawca nie ponosi odpowiedzialności za szkody związane z ewentualnym opóźnieniem dostawy.

Orientacyjny termin dostawy lub odbioru wskazany w Potwierdzeniu Zamówienia może ulec zmianie w szczególności ze względu na brak dokonania przez Klienta płatności za Towar, niedostępność Towaru, brak dostarczenia przez Klienta dokumentów i informacji niezbędnych do należytej realizacji dostawy, brak uregulowania przez Klienta wszelkich zaległości płatniczych wobec Sprzedawcy, a także w przypadku, gdy przyznany Klientowi Kredyt Kupiecki nie umożliwia realizacji Zamówienia. W takim przypadku Sprzedawca niezwłocznie poinformuje Klienta o wystąpieniu ww. okoliczności. Odpowiedzialność odszkodowawcza za niewykonane lub nieterminowe wykonanie Umowy sprzedaży przez Sprzedawcę jest wyłączona.

Sprzedawca zawiadomi Klienta o ostatecznym terminie dostawy lub odbioru Towaru poprzez wysłanie informacji na adres e-mail Użytkownika składającego Zamówienie.

Orientacyjny termin dostawy wskazany w Potwierdzeniu Zamówienia, a także termin dostawy lub odbioru określony zgodnie z ust.7 może ulec przesunięciu z powodu okoliczności niezależnych od Sprzedawcy, w szczególności spowodowanych zaburzeniami w łańcuchu dostaw lub spowodowanych lub będących skutkiem zaistnienia Siły Wyższej, w tym także opóźnień powstałych z tych przyczyn po stronie przewoźnika lub producentów Towarów lub dostawców Sprzedawcy, jeżeli miały wpływ na możliwość terminowej realizacji dostawy przez Sprzedawcę. W takim przypadku Sprzedawca niezwłocznie poinformuje Klienta o konieczności przesunięcia planowanego terminu dostawy. Odpowiedzialność odszkodowawcza za niewykonanie lub nieterminowe wykonanie Umowy sprzedaży przez Sprzedawcę z powodu Siły Wyższej lub ww. innych okoliczności jest wyłączona.

Jeżeli przeszkody niezależne od Sprzedawcy w rozumieniu ust. 8 trwają dłużej niż 2 miesiące, Klient ma prawo, po uprzednim wyznaczeniu dodatkowego, co najmniej 30-dniowego terminu na dostawę Towaru, odstąpić od Umowy sprzedaży (jeśli Umowa sprzedaży została już częściowo wykonana, to wyłącznie w zakresie niezrealizowanej części), w terminie 7 dni od dnia bezskutecznego upływu dodatkowego terminu na dostawę Towaru. Odpowiedzialność odszkodowawcza za niewykonane lub nieterminowe wykonanie Umowy sprzedaży przez Sprzedawcę jest wyłączona.

Termin dostawy Towaru ulega w każdym przypadku odpowiedniemu wydłużeniu o okres, o jaki Klient opóźnia się z wypełnieniem swoich zobowiązań wobec Sprzedawcy, niezależnie od ich podstawy prawnej. Powyższe nie narusza innych uprawnień Sprzedawcy określonych w niniejszym Regulaminie i OWS, a także określonych w przepisach prawa.

G-VOLT uprawnione jest do dokonywania dostaw częściowych i rozliczania ich po każdej dostawie. O fakcie tym zobowiązane jest poinformować Kontrahenta bez konieczności uzyskiwania od niego dodatkowej zgody w jakiejkolwiek formie.

Strony mogą uzgodnić odbiór Towaru przez Klienta na jego koszt i ryzyko z magazynów Sprzedawcy, w terminie i miejscu uzgodnionym przez Strony. Klient zobowiązany jest do przestrzegania ustalonego terminu odbioru Towaru z magazynów Sprzedawcy. Klient w momencie odbioru Towaru potwierdza kompletność i zgodność odbieranego Towaru z Zamówieniem.

Strony ustalają, że w przypadku odbioru osobistego załadunek leży po Stronie Kontrahenta. Towar zostaje wydany niezabezpieczony w szczególności bez pasków zabezpieczających, foli stretch czy innych zabezpieczeń. Ciężar zabezpieczenia ładunku w transporcie obciążą Kontrahenta i należy do jego wyłącznej kompetencji.

W przypadku odbioru osobistego, gdy odbierana jest znaczna ilość palet z towarem, a Kontrahent dysponuje samochodem dostosowanym do załadunku wózkiem widłowym, G-VOLT dopuszcza możliwość załadunku towaru na samochód Kontrahenta. Decyzja w tej sprawie należy do wyłącznej kompetencji G-VOLT. W sytuacji określonej zd. 1 ryzyko przypadkowego zniszczenia lub uszkodzenia towaru przy załadunku obciążą Kontrahenta.

Towary są dostarczane za pośrednictwem przewoźników (za pomocą przesyłek kurierskich lub firm spedycyjnych), do miejsca wskazanego przez Klienta przy składaniu Zamówienia. Miejscem dostawy może być siedziba Klienta lub inne miejsce przez niego oznaczone, jednakże Klient powinien wskazać takie miejsce dostawy, żeby dostarczenie zamówionego Towaru było możliwe i jednocześnie możliwy był odbiór i sprawdzenie Towaru przez Klienta, zgodnie z postanowieniami niniejszego Regulaminu i OWS. 

Koszty dostawy ponosi Klient, chyba że została zawarta między stronami odrębna umowa, która stanowi inaczej.

Klient zobowiązany jest do rozładunku Towaru w miejscu dostawy.

Strony ustalają, że rozładunek towaru w przypadku wysyłek kurierskich paletowych leży po Stronie firmy kurierskiej obsługującej Zamówienie. Ryzyko przypadkowego zniszczenia lub uszkodzenia towaru podczas rozładunku obciąża kuriera. G-VOLT nie ponosi odpowiedzialności z tytułu nieterminowego dostarczenia przesyłki przez kuriera.

W przypadku, gdy:

dostawa lub dostarczenie Towaru do wskazanego przez Klienta miejsca dostawy nie jest możliwe lub

Klient nie odbiera Towaru wysłanego do miejsca wskazanego w Potwierdzeniu Zamówienia lub

Klient nie odbiera Towaru w terminie z miejsca wskazanego w Potwierdzeniu Zamówienia lub

dostawa lub dostarczenie Towaru nie jest możliwe z innych przyczyn leżących po stronie Klienta,

Sprzedawca jest uprawniony, wedle swojego wyboru, oddać Towar na przechowanie osobie trzeciej na koszt i ryzyko Klienta, przechować Towar na koszt i ryzyko Klienta w magazynie Sprzedawcy lub wysłać Towar do siedziby Klienta na jego koszt i ryzyko. W każdym z powyższych przypadków, Sprzedawca może obciążyć Klienta wynikłymi z tego tytułu kosztami (m.in. kosztami transportu, magazynowania). W szczególności, jeżeli Klient nie odbierze Towaru w terminie 30 dni od ustalonego terminu, Sprzedawca może obciążyć Klienta dodatkowymi kosztami obsługi zlecenia w wysokości netto 10% wartości Zamówienia netto oraz kosztami magazynowania w kwocie 100,00 PLN netto/dzień składowania 1 jednostki paletowej.

W przypadkach wskazanych w ust.19 niezależnie od uprawnień przewidzianych w pkt. ust. 19 powyżej, Sprzedawca, po uprzednim bezskutecznym wezwaniu Klienta, ma prawo odstąpić od Umowy sprzedaży z przyczyn leżących po stronie Klienta i obciążyć Klienta opłatą z tytułu odstąpienia od Umowy sprzedaży w wysokości netto 10% wartości Zamówienia netto oraz kosztami transportu zwrotnego do magazynu Sprzedawcy.

Niezależnie od żądania zapłaty kwot określonych w ust. 19 lub 20 Sprzedawca może żądać dodatkowo zapłaty odpowiedniego odszkodowania.

Wystawienie przez Sprzedawcę faktury korygującej lub noty obciążeniowej i przesłanie jej na adres e-mail wskazany do wysyłki faktur przy rejestracji Konta jest równoznaczne z poinformowaniem Klienta o odstąpieniu od Umowy sprzedaży. W przypadku rozwiązania Umowy sprzedaży uznaje się, że spełnienie warunków obniżenia podstawy opodatkowania podatkiem VAT nastąpiło w dniu wygaśnięcia Umowy sprzedaży, tj. w momencie wystawienia przez Sprzedawcę faktury korygującej.

W każdym przypadku, w którym Umowa sprzedaży nie dochodzi do skutku i wiąże się ze zwrotem Klientowi jakichkolwiek dokonanych przez niego uprzednio płatności, Sprzedawca przed dokonaniem zwrotu płatności może potrącić z tymi płatnościami wszelkie należności przysługujące mu w stosunku do Klienta, a wynikające z niniejszego OWS. Strony ustalają, że potrącenia z płatnościami Klienta dokonywane będą w szczególności na:

kary umowne;

dodatkowe koszty i opłaty;

niezapłacone i wymagalne faktury;

odsetki lub odszkodowania.

W przypadku jakichkolwiek zmian wprowadzanych na wniosek Klienta, a za zgodą Sprzedawcy, w Umowie sprzedaży, które wiązać się będą z dodatkowymi kosztami (np. kosztami transportu lub magazynowania), Klient zostanie obciążony dodatkowymi kosztami.

W przypadku dostawy Towaru do innego kraju UE, Klient jest zobowiązany do dostarczenia Sprzedawcy, najpóźniej do 5 dnia roboczego miesiąca następnego po miesiącu odbioru Towaru z magazynu Sprzedawcy lub wystawienia faktury VAT w zależności od tego który jest wcześniej, dokumentów potwierdzających przemieszczenie towaru do kraju docelowego pozwalających na zastosowanie stawki „0%” VAT. Za taki dokument uznaje się w szczególności prawidłowo sporządzony dokument przewozowy CMR zawierający podpisy, pieczątki oraz daty odbioru Towaru. W przypadku niedostarczenia dokumentów, w wymaganym terminie, Sprzedawca zastrzega sobie prawo do obciążenia Klienta karą umowną równą kwocie należnego podatku VAT liczonego jako iloczyn kwoty netto i stawki podstawowej podatkowej obowiązującej w Polsce.

W przypadku dostawy Towaru poza granice UE, Klient jest zobowiązany do dostarczenia Sprzedawcy, najpóźniej do 5 dnia roboczego miesiąca następnego po miesiącu odbioru Towaru z magazynu Sprzedawcy lub wystawienia faktury VAT dokumentów potwierdzających przemieszczenie towaru do kraju docelowego pozwalających na zastosowanie stawki „0%” VAT. Za taki dokument uznaje się w szczególności prawidłowo sporządzony komunikat IE-599. W przypadku niedostarczenia dokumentów, w wymaganym terminie, Sprzedawca zastrzega sobie prawo do obciążenia Klienta karą umowną równą kwocie należnego podatku VAT liczonego jako iloczyn kwoty netto i stawki podstawowej podatkowej obowiązującej w Polsce.

§ 8 PŁATNOŚCI

Jeżeli z Indywidulanych Warunków nie wynika inaczej, całkowita cena za Towar uiszczana jest z góry, tj. jako „przedpłata”, zgodnie z wystawioną przez Sprzedawcę fakturą proforma.

Wszelkich płatności Klient dokonuje na rachunek bankowy wskazany przez Sprzedawcę, wyłącznie w walucie wskazanej w Potwierdzeniu Zamówienia, chyba że z Indywidulanych Warunków wynika inaczej, w terminie wskazanym przez Sprzedawcę, a w przypadku braku wskazania terminu płatności, niezwłocznie po jej otrzymaniu.

W trakcie współpracy forma i warunki płatności mogą ulec zmianie na wniosek Kontrahenta lub na podstawie indywidualnych decyzji Doradcy Klienta. Decyzja co do zmiany formy i sposobów płatności należy do wyłącznej kompetencji G-VOLT.

Kontrahent może dokonywać płatności przelewem, z odroczonym terminem płatności. Termin płatności może wynosić 3, 7, 14, 21, 30 lub 45 dni. Szczegółowe zasady dotyczące płatności tego rodzaju są ustalane indywidualnie z Kontrahentem. Decyzja w sprawie terminów płatności należy do wyłącznej kompetencji G-VOLT.

G-VOLT wystawia Kontrahentowi fakturę VAT za zakupione towary. Źródłem danych Kontrahenta do wystawienia faktury oraz danych dotyczących miejsca dostawy są dokumenty rejestrowe i informacje z formularza rejestracyjnego, które Kontrahent przekazuje podczas procesu rejestracji oraz w toku składania Zamówienia.

W zakładce „Zamówienia” dostępnej na dedykowanej Platformie sprzedażowej B2B Kontrahent ma dostęp do wszystkich WZ i FV oraz ewentualnych korekt FV powiązanych z danym Zamówieniem.

Kontrahent ma obowiązek pobierać wskazane dokumenty bezpośrednio ze swojego konta na Platformie B2B. Zamieszczenie faktury na dedykowanej Platformie B2B jest równoznaczne z jej doręczeniem. Złożenie Zamówienia jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na tę formę rozliczeń.

Kontrahent, korzystając z Platformy sprzedażowej B2B, akceptuje i wyraża zgodę na przesyłanie przez G-VOLT faktur drogą elektroniczną (e-faktura) na wskazany przez Kontrahenta w treści zgłoszenia rejestracyjnego adres e-mail.

Wykonywanie obowiązków Sprzedawcy wynikających z Umowy sprzedaży i bieg terminów rozpoczynają się po otrzymaniu przez Sprzedawcę całkowitej ceny za Towar lub, jeśli Indywidulane Warunki tak stanowią, zaliczki w wysokości określonej w Indywidulanych Warunkach (dzień wpływu kwoty na rachunek bankowy Sprzedawcy).

W przypadku braku zapłaty przez Klienta całkowitej ceny za Towar lub zaliczki za Towar zgodnie z Indywidulanymi Warunkami, Sprzedawca nie jest zobowiązany do realizacji Zamówienia i dostawy Towaru i może odstąpić od Umowy sprzedaży, po uprzednim bezskutecznym wezwaniu Klienta do zapłaty.

Na podstawie indywidualnej decyzji Sprzedawcy, Klientowi może zostać przyznany Kredyt Kupiecki, który jest uzależniony od weryfikacji Klienta dokonanej przez Sprzedawcę.

Sprzedawca jest uprawniony do dokonywania w każdym czasie zmian wartości udzielonego Klientowi Kredytu Kupieckiego i jego ustalenia zgodnie z własną oceną lub oceną dokonaną przez firmę ubezpieczeniowo - finansową, ubezpieczającą transakcje handlowe Sprzedawcy.

Czas realizacji płatności obciąża Kontrahenta, tzn. za termin wykonania płatności będzie uważany moment zaksięgowania środków na rachunku bankowym G-VOLT.

G-VOLT zastrzega sobie własność wszystkich towarów sprzedanych Kontrahentowi do czasu zapłaty przez Klienta wszystkich należności, w tym wierzytelności przyszłych i dodatkowych kosztów (m. in.) kosztów transportu, odsetek z tytułu opóźnienia w płatnościach, kosztów windykacji.

Po upływie terminu płatności lub przekroczeniu przyznanego Klientowi Kredytu Kupieckiego, Sprzedawca ma prawo wstrzymać wydanie Towarów Klientowi oraz przyjmowanie nowych Zamówień, a wszelkie płatności Klienta wobec Sprzedawcy stają się natychmiast wymagalne bez względu na umówiony uprzednio termin zapłaty. Wstrzymanie dostaw lub skorzystanie przez Sprzedawcę z innych uprawnień przewidzianych w niniejszych OWS na wypadek popadnięcia przez Klienta w opóźnienie, wyklucza możliwość dochodzenia przez Klienta jakichkolwiek roszczeń z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania Umowy sprzedaży, w szczególności roszczeń odszkodowawczych za szkody wynikłe dla Klienta wskutek wstrzymania dostaw, postawienia w stan wymagalności wszelkich wierzytelności Sprzedawcy wobec Klienta lub skorzystania przez Sprzedawcę z innych uprawnień, o których mowa powyżej.

Jeżeli Klient nie dokona jakiejkolwiek płatności wynikającej z niniejszych OWS w terminie, Sprzedawca wysyła mu pocztą elektroniczną przypomnienie o płatności, przy czym wysłanie przypomnienia o płatności nie jest warunkiem realizacji innych uprawnień Sprzedawcy z tytułu opóźnienia lub braku płatności przez Klienta.

W uzasadnionych przypadkach, przed upływem określonego terminu płatności, Sprzedawca dopuszcza możliwość przedłużenia okresu płatności. Wydłużenie terminu płatności wymaga formy dokumentowej i zależy wyłącznie od decyzji Sprzedawcy.

 Jeżeli Klient opóźnia się z płatnością, Sprzedawca nalicza odsetki ustawowe za opóźnienie w transakcjach handlowych zgodnie z Ustawą o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych, za okres od dnia następującego po określonym terminie płatności, do dnia zapłaty rozumianego jako dzień wpłynięcia środków pieniężnych na rachunek bankowy Sprzedawcy.

Sprzedawca zastrzega sobie prawo do przekazania zewnętrznej firmie zlecenia windykacji zaległych zobowiązań Klienta wobec Sprzedawcy.

Sprzedawca obciąży Klienta kosztami odzyskiwania należności zgodnie z ustawą o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych.

O ile nie zostanie to wprost zaznaczone przy dokonywaniu płatności, Sprzedawca zalicza otrzymaną zapłatę na należności wynikające z najdalej wymagalnych faktur.

Klient nie ma prawa wstrzymywać płatności z powodu roszczeń gwarancyjnych lub z tytułu rękojmi skierowanych bądź to do G-VOLT bądź do bezpośredniego producenta towaru.

Jeżeli Klient opóźnia się z jakąkolwiek płatnością wynikającą z niniejszych OWS, Sprzedawca zastrzega sobie prawo do wstrzymania się z realizacją Zamówień Klienta, zawieszenia możliwości korzystania z Konta do czasu uregulowania zaległości, wypowiedzenia ze skutkiem natychmiastowym Umowy o prowadzenie konta (co skutkuje dezaktywacją Konta Klienta) lub zawieszenia lub cofnięcia lub zmiany warunków udzielonego Kredytu Kupieckiego. Inne uprawnienia Sprzedawcy pozostają nienaruszone.

Uprawnienia Sprzedawcy przewidziane w niniejszym paragarfie „Płatność” nie ograniczają dalej idących uprawnień Sprzedawcy z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania Umowy sprzedaży przez Klienta.

§9 ZWROT NOWEGO TOWARU

Kontrahent może dokonać zwrotu nowego towaru dostarczonego przez G-VOLT  jedynie w przypadku uzyskania pisemnej zgody G-VOLT, w którego imieniu działa upoważniony Doradca Klienta.

Przed dokonaniem zwrotu towaru Kontrahent zobowiązany jest przesłać formularz zwrotu towaru za pośrednictwem Platformy B2B.

Doradca Klienta może udzielić zgody na zwrot jeżeli towar nie był używany a jego zwrot nastąpił w nieprzekraczalnym terminie 7-dniowym od chwili dostarczenia.

W razie wyrażenia przez G-VOLT, w którego imieniu działa Doradca Klienta, zgody na dokonanie zwrotu towaru, G-VOLT nie ponosi z tego tytułu żadnych kosztów, w szczególności transport odbędzie się na koszt i ryzyko Kontrahenta.

G-VOLT dokona kontroli zwróconego towaru i podejmie decyzję:

o zwrocie Kontrahentowi wartości zwróconego towaru,

o odmowie przyjęcia zwracanego towaru,

o wymianie zwróconego towaru na inny.

W przypadku zwrotu nowego towaru, wszelkie koszty związane ze zwrotem towaru ponosi Kontrahent.

Wszelkie ryzyko związane ze zwrotem nowego towaru w szczególności ryzyko utracenia bądź zniszczenia podczas transportu ponosi Kontrahent.

Prawo do zwrotu nowego towaru nie dotyczy towarów, które ze swej istoty są towarami jednorazowymi, lub które zostały dostarczone na specjalne Zamówienie Kontrahenta.

Prawo do zwrotu nowego towaru nie dotyczy towarów objętych promocją lub stanowiących nagrodę w ramach promocji.

Prawo do zwrotu nowego towaru nie dotyczy towarów w jakikolwiek sposób używanych, uszkodzonych, zabrudzonych, zniekształconych, odkształconych czy też nie na- dających się do użytkowania na skutek innych wad. Prawo do zwrotu nowego towaru nie dotyczy również towarów, których opakowanie jest uszkodzone, zabrudzone, zniekształcone, lub odkształcone czy też nie nadaje się do użytkowania z uwagi na skutek zaistnienia innych wad.

§10 GWARANCJA I ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA WADY

Strony ustalają, że wyłączają odpowiedzialność G-VOLT względem Kontrahenta z tytułu rękojmi (na podstawie art. 558 § Kodeksu cywilnego).

Towary sprzedawane przez G-VOLT objęte są gwarancją bezpośredniego producenta. Szczegółowy zakres gwarancji, czas jej trwania, oraz tryb postępowania gwarancyjnego określają dokumenty gwarancyjne wystawione przez producenta.

Sprzedawca nie jest stroną postępowania gwarancyjnego. Klientowi nie przysługują żadne roszczenia w stosunku do Sprzedawcy z tytułu gwarancji. W uzasadnionych przypadkach G-VOLT dopuszcza możliwość pośredniczenia przy zgłoszeniach reklamacyjnych u bezpośredniego producenta towaru. Szczegółowe zasady pośredniczenia zostaną określone pomiędzy Stronami w formie dodatkowego porozumienia. Decyzja o pośredniczeniu przy postępowaniu gwarancyjnym należy do wyłącznej kompetencji G-VOLT.

Kontrahent przesyła G-VOLT wniosek o pośredniczenie w postępowaniu gwarancyjnym u bezpośredniego producenta bezzwłocznie nie później niż w ciągu 24 godzin od chwili stwierdzenia wady.

G-VOLT bądź to akceptuje bądź odrzuca wniosek o pośredniczenie o czym informuje Kontrahenta poprzez wiadomość wysłaną na adres e-mail wskazany w treści zgłoszenia rejestracyjnego.

Kontrahent jest zobowiązany natychmiast po otrzymaniu towaru sprawdzić jego jakość. W przypadku stwierdzenia przez Kontrahenta, wadliwości dostarczonego przez G-VOLT towaru, Kontrahent zobowiązany jest niezwłocznie,  nie później niż w terminie 5 dni  powiadomić o tym G-VOLT a następnie sporządzić protokół reklamacyjny w formie pisemnej i skutecznie dostarczyć go G-VOLT za pomocą poczty elektronicznej na adres e-mail: reklamacje@gvolt.pl lub za pośrednictwem formularza reklamacyjnego dostępnego na stronie www. https://gvolt.pl/formularz-reklamacji/ / https://gvolt.eu/complaint-form/ Reklamacja Towaru złożona po terminie zostanie odrzucona.

Jeżeli Klient nie dostarczy kompletnej i prawidłowej dokumentacji, w tym dokumentacji fotograficznej oraz protokołu szkody w przypadku uszkodzenia Towaru w transporcie, Sprzedawca może odrzucić Reklamację Towaru.

Sprzedawca zobowiązuje się do rozpatrzenia Reklamacji Towaru w możliwe najszybszym terminie po dostarczeniu przez Klienta kompletnych i prawidłowych danych i dokumentów wymaganych do rozpatrzenia Reklamacji Towaru. 

Strony ustalają, że odpowiedzialność odszkodowawcza G-VOLT z tytułu opóźnienia w dostarczeniu towaru jest wyłączona.

Sprzedawca ponosi odpowiedzialność z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania Umowy sprzedaży tylko w przypadku umyślnego wyrządzenia szkody i tylko w granicach rzeczywiście poniesionych strat przez Klienta (szkoda rzeczywista). W każdym przypadku odpowiedzialność Sprzedawcy wynikająca z Umowy sprzedaży ograniczona jest do kwoty odpowiadającej wartości netto danego Zamówienia, w ramach którego powstała szkoda rzeczywista.

Sprzedawca nie ponosi odpowiedzialności za nieprzestrzeganie przez Klienta lub dalszego użytkownika zasad bezpieczeństwa wymaganych przy czynnościach danego rodzaju, a także montaż lub użytkowanie Towarów albo postępowanie z nimi niezgodnie z zasadami wiedzy technicznej w danej dziedzinie.

Niezależnie od innych postanowień Umowy sprzedaży, Sprzedawca nie odpowiada za niewykonanie lub nienależyte wykonanie swoich obowiązków spowodowanych lub będących skutkiem zaistnienia Siły Wyższej, zaburzeń w łańcuchu dostaw lub Siły Wyższej, w tym także opóźnień powstałych z tych przyczyn po stronie przewoźnika lub producentów Towarów lub dostawców Sprzedawcy, jeżeli miały wpływ na możliwość terminowej realizacji dostawy przez Sprzedawcę. W przypadku wystąpienia ww. okoliczności lub okoliczności stanowiących skutki ich wystąpienia lub działania, w tym gospodarcze, logistyczne, kadrowe, prawne, Sprzedawca ma prawo do odpowiedniej zmiany warunków lub odstąpienia od wykonania danego Zamówienia lub Umowy sprzedaży, w tym w szczególności do zmiany terminu dostawy Towarów.

§11 ROZWIĄZANIE UMOWY ZE SKUTKIEM NATYCHMIASTOWYM

G-VOLT jest uprawniony rozwiązać umowę z Kontrahentem w trybie natychmiastowym za pisemnym powiadomieniem bez obowiązku zapłaty jakichkolwiek odszkodowań na jego rzecz czy też ponoszenia jakichkolwiek kosztów w przypadku, gdy Kontrahent:

opóźnia się z zapłatą należności na rzecz G-VOLT powyżej 7 dni,

narusza postanowienia umowy o współpracy handlowej,

nie wypełnia jakiegokolwiek obowiązku wobec G-VOLT,

działa na szkodę G-VOLT lub narusza jej dobre imię,

jeżeli jest to uzasadnione słusznym interesem G-VOLT.

G-VOLT zastrzega możliwość rozwiązania umowy ze skutkiem natychmiastowym za pisemnym wypowiedzeniem:

zaistnienia wątpliwości co do wypłacalności Kontrahenta o których G-VOLT nie wiedziało w chwili rejestracji na Platformie B2B,

złożenia przez Kontrahenta wniosku o wszczęcie postępowania upadłościowego bądź dowolnego postępowania restrukturyzacyjnego,

podzlecenia bądź scedowania przez Kontrahenta na osobę trzecią praw i obowiązków wynikających z umowy o współpracy handlowej bez uzyskania uprzedniej zgody G-VOLT.

W przypadku rozwiązania przez G-VOLT umowy ze skutkiem natychmiastowym z przyczyn leżących po Stronie Kontrahenta G-VOLT ma prawo:

dochodzić od Kontrahenta zapłaty wynagrodzenia za wykonaną cześć umowy oraz pokrycia wszystkich kosztów i wydatków G-VOLT do chwili rozwiązania umowy ze skutkiem natychmiastowym,

obciążyć Kontrahenta karą umowną w wysokości do 10 % wartości złożonego Zamówienia brutto,

dochodzić od Kontrahenta naprawienia szkody przekraczającej wysokość kary umownej na zasadach ogólnych.

§12 KLAUZULA POUFNOŚCI

Strony zobowiązują się do zachowania w tajemnicy pozyskanych w toku realizacji umowy informacji o szczególnym znaczeniu, w szczególności:

informacji dotyczących struktur organizacyjnych Stron, w szczególności informacje dotyczących schematów organizacyjnych,, struktur stanowisk pracowników, opisu stanowiska pracy i innych informacji, których ujawnienie mogłoby narazić G-VOLT na szkodę,

informacje o charakterze technicznym lub objęte tajemnicą handlową Stron, dotyczące w szczególności produktów, procedur, cen, działalności, sytuacji finansowej, rodzaju oferowanych produktów, oraz sposobu ich wytwarzania,

postanowień umowy, informacje dotyczące przebiegu negocjacji, udzielonych rabatów i warunków dostawy, postanowienia innych umów zawartych między Stronami.

Obowiązek zachowania poufności obowiązuje niezależnie od formy przekazania lub utrwalenia tych informacji i ich źródła.

Bezprawne ujawnienie informacji przez Kontrahenta na szkodę G-VOLT stanowi podstawę do żądania od Kontrahenta zapłaty na rzecz G-VOLT kary umownej w wysokości 100 000 zł (słownie: sto tysięcy złotych). Kara umowna zostanie zapłacona nie później niż w ciągu 7 dni od chwili stwierdzenia naruszeń i poinformowania Kontrahenta o stwierdzonych naruszeniach.

Wyjątek stanowi żądanie organów państwowych. W takim przypadku Klient zobowiązany jest poinformować o tym Sprzedawcę.

Strony zobowiązują się do ochrony objętych tajemnicą informacji o szczególnym znaczeniu dotyczącym drugiej Strony i do zabezpieczenia tych informacji w taki sposób, by osoby nieupoważnione nie miały do nich dostępu.

Strony zobowiązują się do nieujawniania objętych tajemnicą informacji osobom trzecim bez wyraźnego pisemnego polecenia drugiej Strony. Strony zobowiązują się do wykorzystania uzyskanych informacji i dokumentów jedynie w zakresie niezbędnym do należytego wykonania umowy.

Klauzula o zachowaniu poufności przekazywanych informacji wiąże każdą ze Stron przez czas obowiązywania umowy a także po jej wykonaniu, wygaśnięciu i rozwiązaniu przez okres 5 lat od chwili zaistnienia któregokolwiek z tych zdarzeń.

Wszystkie dane uzyskane w trakcie realizacji umowy, po zakończeniu jej realizacji zostaną trwale usunięte łącznie z nośnikami na których zostały przekazane.

§13

ZABEZPIECZENIE PŁATNOŚCI

Zabezpieczeniem spłaty należności z tytułu udzielonego kredytu kupieckiego ma zakupu towaru może być weksel własny in-blanco wystawiony przez Kontrahenta wraz z deklaracją wekslową.

Zabezpieczeniem spłaty należności z tytułu udzielonego kredytu kupieckiego mogą być również gwarancje bankowe, faktoring odwrócony a także ubezpieczenie należności.

§14

POSTANOWIENIA KOŃCOWE

Kontrahent nie może dokonywać cesji i obowiązków bez uprzedniej zgody G-VOLT wyrażonej na piśmie pod rygorem nieważności.

W czasie trwania stosunku umownego, Kontrahent zobowiązuje się niezwłocznie informować G-VOLT o każdej zmianie dotyczącej adresu, osoby, lub spółki Kontrahenta oraz o każdym przypadku, w którym złożył wniosek o ogłoszenie swojej upadłości lub restrukturyzacji.

Jakakolwiek zmiana lub odstępstwa od niniejszych OWS wymagają zachowania formy pisemnej pod rygorem nieważności Zastrzeżenia w dokumentach, w tym w potwierdzeniach przyjęcia do realizacji, potwierdzających dostawę lub odbiór nie są uważane za zmianę OWS.

W sprawach nieuregulowanych niniejszymi OWS zastosowanie mają przepisy prawa Polskiego, w szczególności Kodeksu Cywilnego.

Platforma B2B jest chroniona prawem autorskim. Wszelkie prawa nieprzyznane wyraźnie Klientowi na podstawie niniejszego OWS pozostają zastrzeżone na rzecz Sprzedawcy lub podmiotów udzielających Sprzedawcy licencji na korzystanie z poszczególnych utworów prezentowanych w postaci zawartości Platformy B2B. Klient może korzystać z utworów oraz baz danych zawartych na stronach internetowych Platformy B2B w zakresie dozwolonego użytku wyznaczonego przepisami Ustawy z dnia 04.02.1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz Ustawy z dnia 27.07.2001 r. o ochronie baz danych. W szczególności poza określonymi w tych przepisach przypadkami zabronione są dokonywane w celach komercyjnych bez uprzedniej pisemnej zgody Sprzedawcy: reprodukcja, kopiowanie, przekazywanie, dystrybuowanie lub przechowywanie części lub całości zawartości Platformy B2B.

W przypadku braku odmiennych postanowień umownych, Sądem właściwym dla sporów mogących wyniknąć z interpretacji niniejszych OWS jest Sąd właściwy dla siedziby G-VOLT.

W przypadku stwierdzenia, że którekolwiek z postanowień umowy o współpracy handlowej jest nieważne lub bezskuteczne okoliczność ta nie będzie miała wpływu na ważność i skuteczność pozostałych postanowień. W przypadku stwierdzenia nieważności bądź bezskuteczności postanowień umowy o współpracy handlowej w ich miejsce stosowane będą przepisy niniejszych OWS.

G-VOLT zastrzega sobie możliwość zlecenia innym podmiotom wykonania obowiązków wynikających ze stosunku umownego powstałego w oparciu o niniejsze OWS.

G-VOLT jest uprawnione w każdym czasie zmienić lub uzupełnić niniejsze OWS. Wszelkie zmiany OWS dokonane w czasie obowiązywania danego stosunku umownego pomiędzy Stronami nie mają wpływu na zmianę jego treści.

Postanowienia niniejszych OWS wchodzą w życie z upływem 24 godzin od chwili publikacji niniejszych OWS na Stronie internetowej G-VOLT.

Niniejszy Regulamin i OWS obowiązują od dnia 28.07.2024 r.